Jak dbać o biżuterię – praktyczne wskazówki i porady

Posted on
Jak dbać o biżuterię - praktyczne wskazówki i porady

Biżuteria to coś więcej niż dodatek. Dzięki niej możesz podkreślić swój styl, osobowość, urodę. Biżuteria określa to, kim jesteś. Jednak aby na długo pozostawała piękna, musisz odpowiednio o nią zadbać.

Piękno biżuterii jest nieprzemijające, ale jednocześnie delikatne. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco podejmować kroki, które pozwolą zachować urodę złotych i srebrnych kolczyków, pierścionków czy naszyjników.

Zastanawiasz się teraz, jak czyścić złoto lub jak wyczyścić srebrną biżuterię? Spieszymy z pomocą i podpowiadamy, co robić, aby ulubione akcesoria pozostawały zachwycające.

Jak pielęgnować biżuterię ze złota?

Złota biżuteria prezentuje się bardzo elegancko. Niezależnie od rodzaju, zadaje szyku w każdej sytuacji. Niestety, złoto, jak każdy metal szlachetny, wchodzi w reakcje z różnymi substancjami. Również pod wpływem czynników zewnętrznych potrafi zmieniać swój wygląd.

Zanim powiemy sobie, czym czyścić złoto, słów kilka, jak się z nim obchodzić na co dzień.

Przede wszystkim zdejmuj biżuterię przed wykonywaniem jakichkolwiek obowiązków domowych, a także na noc i przed kąpielą. Zawsze zdejmuj złote kolczyki lub naszyjnik idąc do sauny czy uprawiając sport. Dlaczego? Zarówno wilgoć, jak również woda i pot mogą sprawić, że złota biżuteria stanie się matowa lub zmieni swój kolor. A tego nie chcesz, prawda?

Pamiętaj też o tym, aby perfumować się przed założeniem kolczyków i łańcuszka. Nienoszoną biżuterię zawsze przechowuj osobno – najlepiej owiniętą w ściereczki. W ten sposób nie zarysuje się i nie zmieni koloru.

 Kolczyki złote z transparentnymi kryształkami Skye
Kolczyki złote z transparentnymi kryształkami Skye

Przejdźmy teraz do czyszczenia biżuterii. Oczywiście najlepszym sposobem zadbania o złote kolczyki, pierścionki, bransoletkę czy łańcuszek jest oddanie ich w ręce jubilera. Fachowiec najlepiej wie, w jaki sposób obchodzić się z delikatną biżuterią.

Istnieją też domowe sposoby na czyszczenie złota. Zapomnij jednak o paście do zębów. Sposób, który wykorzystywały nasze babcie, jest dość inwazyjny. Może doprowadzić do zarysowania lub zmatowienia złota. Lepszym rozwiązaniem jest mydło, płyn do naczyń i mięciutka szczoteczka.

Jak wyczyścić złote kolczyki? Po prostu namocz je w wodzie z mydłem przez około 10 minut, a następnie delikatnie oczyść miękką szczoteczką. Nie zapomnij o wysuszeniu kolczyków i wypolerowaniu ich szmatką.

Czym wyczyścić złoty pierścionek? Możesz przygotować roztwór z płynu do mycia naczyń, pół łyżeczki sody oczyszczonej i ciepłej wody. Zanurz w nim pierścionek i pozostaw na około 20-30 minut. Po tym czasie, przy pomocy miękkiej szczoteczki, delikatnie wyczyść biżuterię. Na koniec opłucz pod bieżącą wodą. Osusz bawełnianą ściereczką i wypoleruj irchą lub tkaniną flanelową.

 Pierścionek złoty Golden
Pierścionek złoty Golden

Jak wyczyścić złoty łańcuszek? Możesz zastosować jedną z powyższych metod lub czyszczenie biżuterii przeprowadzić za pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy jedna łyżka sody i jedna łyżka wody. Powstałą papką należy wyczyścić łańcuszek, a następnie umyć go pod bieżącą wodą i na koniec – dokładnie osuszyć.

Czym się czyści złoto, kiedy pojawi się na nim nalot w kolorze zielonkawym lub czerwonym? Tutaj najlepiej sprawdzi się roztwór ze spirytusu (95%).

Jak czyścić srebrną biżuterię?

Na początek chcemy odpowiedzieć na pytanie, czy srebro czernieje? Tak, srebro czernieje i jest to proces zupełnie naturalny. Obalamy jednak mit, jakoby miało to coś wspólnego ze stanem zdrowia człowieka, który nosi biżuterię ze srebra.

Prawda jest taka, że podczas użytkowania srebra zachodzi proces utleniania. Srebro reaguje już na samą styczność z tlenem, a co dopiero, gdy ma kontakt z ludzkim potem i wydalanymi z nim substancjami chemicznymi. Choć może to być uciążliwe, to jednak jest to cecha charakterystyczna tego metalu. Po niej właśnie możesz poznać, czy masz do czynienia z prawdziwą srebrną biżuterią.

Biżuteria srebrna, identycznie jak złota, musi być traktowana we właściwy sposób. Zadbaj o odpowiednie jej przechowywanie. Polecamy zamykane pudełeczka, które odcinają dopływ powietrza do biżuterii. Dobrym rozwiązaniem są też woreczki strunowe. W ten sposób srebrne kolczyki, pierścionki i łańcuszki na dłużej pozostaną wolne od ciemnego osadu.

srebrna biżuteria
Właściwa pielęgnacja srebrnej biżuterii sprawi, że zawsze będzie wyglądać pięknie

Pamiętaj też, że srebro nie lubi wody. Biżuterię zdejmuj nie tylko wtedy, kiedy idziesz brać prysznic, ale również podczas domowych porządków, wizyty na basenie czy w saunie.

Czym wyczyścić srebrny łańcuszek lub czymś wyczyścić srebrne kolczyki? Polecamy specjalne środki, których nie brakuje na rynku jubilerskim. Wśród najbardziej popularnych znajdują się płyny i pianki do polerowania. Wygodnym rozwiązaniem są też ściereczki nasączone środkiem czyszczącym.

A jak czyścić biżuterię ze srebra domowymi sposobami? Potrzebujesz folii aluminiowej i sody oczyszczonej. Niezbędna będzie też miseczka (nie może być metalowa) i gorąca woda.

Folią wyłóż miseczkę. Strona błyszcząca musi znaleźć się po zewnętrznej stronie. Do środka wsyp jedną łyżkę sody i włóż biżuterię. Całość zalej wrzącą wodą i odczekaj kilka lub kilkanaście minut. Na sam koniec opłucz biżuterię czystą wodą i wytrzyj do sucha.

Jak wyczyścić srebrny pierścionek? Użyj soli kuchennej. Czasami najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Plastikową miseczkę wyłóż folią aluminiową. Wlej gorącą wodę i wsyp sól. Wrzuć pierścionek oraz – jeśli istnieje taka potrzeba – inne elementy biżuterii srebrnej. Trzymaj tak długo, aż woda wystygnie. Na koniec opłucz biżuterię pod bieżącą wodą i wysusz.

Czyszczenie srebrnej biżuterii można również przeprowadzić przy użyciu mydła. Pamiętaj tylko, aby mydło było delikatne – bez amoniaku czy fosforanów. Dobrze sprawdzi się tu szare mydło. Jak wyczyścić srebrne kolczyki, bransoletkę lub naszyjnik? Wystarczy namydlić szmatkę i oczyścić biżuterię. Na koniec opłukać i wysuszyć.

Kamienie szlachetne – o czym należy pamiętać?

Kamienie szlachetne są piękne i zawsze dodają blasku, niezależnie od tego, jak i z czym je nosimy. Niestety, są też dość wybredne. Niektóre z nich, jak na przykład rubiny, nie lubią kontaktu ze słońcem. W ich przypadku bardzo ważne jest, aby trzymać je w zacienionym miejscu. Z kolei perły źle reagują na kontakt z perfumami i lakierem do włosów.

Czyszczenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi warto powierzyć profesjonalistom. Jeśli jesteś posiadaczką kolczyków lub pierścionka z diamentami, poproś jubilera o pomoc w czyszczeniu. Świetnie sprawdzi się tu czyszczenie sprężonym powietrzem.

Biżuterię z perłami możesz odświeżyć w domu przy pomocy mydła i ciepłej wody. Pamiętaj tylko, aby na koniec dokładnie opłukać perły w czystej wodzie i osuszyć, przecierając miękką tkaniną.

Co zrobić, gdy rysa na biżuterii nie chce się usunąć?

W przypadku zarysowań na biżuterii zwykle sprawdzają się ściereczki z mikrofibry lub specjalne ściereczki do polerowania. Jeśli jednak rysa jest dość duża lub po prostu nie masz pewności, jak ją usunąć, udaj się do profesjonalisty.

Jubiler najlepiej wie, co zrobić, by ulubiony pierścionek lub naszyjnik znów zachwycał swoją urodą. Za pomocą specjalistycznych polerek z odpowiednimi tarczami i szczotkami, dokładnie wypoleruje biżuterię, usuwają z niej nawet głębokie zadrapania.

  • Udostępnij