Kamienie szlachetne – symbolika, rodzaje i kolory

Posted on
Kamienie szlachetne - symbolika, rodzaje i kolory

Kobiety kochają diamenty? Nie tylko! Sprawdź znaczenie kamieni naturalnych i wybierz te, które najbardziej do Ciebie pasują.

Matka natura była bardzo hojna, obdarowując nas kamieniami szlachetnymi. Ich kolory, niesamowite właściwości i znaczenie symboliczne zachwycają od dawna, stanowiąc niewyczerpaną inspirację do tworzenia pięknej biżuterii.

Już starożytni wierzyli, że kamienie szlachetne mają w sobie niezwykłą moc. Potrafią pomóc w trudnych sytuacjach życiowych, a ich noszenie nie tylko zdobi, ale też pozytywnie działa na nasz organizm, samopoczucie czy nastrój. Znaczenie kamieni naturalnych jest zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, z jakim kamieniem mamy do czynienia.

Czym są kamienie szlachetne?

Zanim omówimy poszczególne kamienie i ich znaczenie, opiszemy, czym dokładnie są kamienie szlachetne. Możesz je znać również pod inną nazwą – kamienie jubilerskie.

To nic innego, jak rzadko spotykane w naturze odmiany minerałów, które po oszlifowaniu nabierają niezwykłego blasku, odznaczają się wyjątkową wartością i niepowtarzalnymi cechami, którym przypisuje się symboliczne znaczenie.

Są olśniewająco czyste i wyjątkowo twarde. Pięknie mienią się w słońcu i sztucznym świetle. W starożytności były symbolami bóstw. Dziś ich nieskazitelna uroda dopełnia pierścionki, kolczyki, naszyjniki, bransoletki i inne elementy biżuteryjne.

Kamienie szlachetne rzadko występują w przyrodzie, a ich wydobycie wymaga ogromnej pracy. Dlatego ich wartość jest tak duża.

Czym się różnią kamienia szlachetne i półszlachetne?

Przede wszystkim częstotliwością występowania w przyrodzie, twardością oraz połyskiem. Już sama nazwa wskazuje na to, że kamienie szlachetne są rzadką odmianą minerałów. Jednym słowem mówiąc, ich rodzina jest nieliczna. Co ważne, do kamieni szlachetnych należą wyłącznie te, które powstały na skutek działania natury, a więc bez ingerencji człowieka.

Kamienie półszlachetne występują w przyrodzie częściej niż szlachetne. I przez to właśnie nie są tak unikalne i ekskluzywne, jak te ostatnie. Odznaczają się także mniejszą twardością niż minerały szlachetne i są nieprzezroczyste.

Czym cechują się kamienia szlachetne?

Kamienie szlachetne to nie tylko kolory i odcienie, które zapierają dech w piersi. Istnieją również inne charakterystyczne ich cechy. Są to:

  • naturalne pochodzenie (nie są efektem działań człowieka),
  • rzadkość występowania w przyrodzie,
  • twardość,
  • czystość,
  • przezroczystość,
  • wysoka odporność na działanie temperatury i uszkodzenia mechaniczne,
  • wysoki połysk, który zwykle uwydatnia się po wykonaniu szlifu jubilerskiego.

Warto w tym miejscu dodać, że twardość kamieni szlachetnych jest tak duża, że nie można ich zarysować narzędziami ze stali. Ich powierzchnię są w stanie zarysować wyłącznie kamienie o wyższej twardości.

Diament – najcenniejszy wśród kamieni

Diament to najcenniejszy kamień szlachetny, uznawany za święty kamień, któremu patronuje słońce, a więc najpotężniejsza siła. Jakie jest znaczenie diamentu? Oznacza tyle, co niezniszczalny, niepokonany. Jest tak twardy, że zarysować go można tylko innym diamentem. Przez to symbolizuje wieczność i niezniszczalność. Ale to niejedyne znaczenie tego kamienia.

Dzięki takim cechom, jak twardość, trwałość i czystość, diament symbolizuje również związek kobiety i mężczyzny. Nic więc dziwnego, że tak chętnie wykorzystuje się go do ozdabiania pierścionków zaręczynowych.

Kamień ten stoi na straży wierności. Jest też symbolem mądrości i czystości. A dzięki temu, że jest uznawany za symbol miłości, idealnie sprawdza się w postaci upominku dla ukochanej osoby. I wcale nie musi to być pierścionek zaręczynowy. Bransoletka czy kolczyki z diamentem będą odpowiednim wyborem. Na pewno wyrażą więcej niż słowa.

Szmaragd – witalność i siła

Znaczenie szmaragdu wynika z jego związku z Księżycem, wiosną i płodnością. To kamień zakochanych. Zawarta jest w nim kosmiczna energia planety Wenus. Stąd bardzo często jest nazywany kamieniem piękna i miłości.

Symbolika szmaragdu oznacza również wierność, dlatego jest on kamieniem chętnie wybieranym do ozdabiania pierścionków zaręczynowych.

 Bransoletka ze szmaragdami Ruby
Bransoletka ze szmaragdami Ruby

Dawniej wierzono, że pierścionek ze szmaragdem uchroni żonę przed zdradą męża, a jeśli małżonek dopuści się tego czynu, kamień się rozpadnie.

Zielony kamień symbolizuje także witalność, siłę i wewnętrzne szczęście, więc jeśli chcesz podarować bliskiej osobie drobiazg służący jako amulet lub talizman, wybierz coś ze szmaragdem. Mogą to być kolczyki lub wisiorek.

Dodatkowo zielona barwa kamienia będzie działać kojąco i łagodząco na swojego właściciela.

Rubin – romantyczny symbol miłości

Znaczenie kamieni szlachetnych o zabarwieniu czerwonym jest jedno – niosą gorącą i nieprzemijającą miłość. Tak też jest z rubinem. Choć dawniej kojarzył się przede wszystkim z żywiołem ognia, dziś jest symbolem miłości, a także namiętności i rozkoszy.

 Pierścionek z rubinem Ruby
Pierścionek z rubinem Ruby

Symbolizuje również życie, siły witalne, młodość i trwałość uczuć, a także pasję. Zanim diamenty zaczęły zdobić pierścionki zaręczynowe, ozdabiano je rubinami, dzięki czemu stanowiły dowód miłości zakochanych.

Ametyst – czystość ducha

Znaczenie ametystu krąży głównie wokół czystości duchowej. Kamień ten chroni przed złymi myślami, a także nieczystymi intencjami i negatywną energią. Dlatego też biżuteria z ametystem doskonale sprawdza się w roli talizmanu.

Ametyst stymuluje również rozwój duchowy. Mało kto wie, że posiada właściwości lecznicze. Może zwalczać stres i złe myśli. Przywraca równowagę i zapewnia spokojny sen. Złą energię przekształca w pozytywną i pełną miłości. Dzięki tym właściwościom bywa nazywany kamieniem relaksu i harmonii. Ametyst symbolizuje także szczęście i walkę z uzależnieniami.

Kolczyki złote z jasnymi ametystami Marienne
Kolczyki złote z jasnymi ametystami Marienne

Ametyst swoją niesamowitą – fioletową – barwę zawdzięcza śladowym ilościom żelaza, połączonym z dwutlenkiem krzemu. W zależności od odmiany, może mieć odcień od subtelnego liliowego, aż po wyrazisty, ciemny fiolet.

Topaz – symbol mocy i siły wewnętrznej

Topaz to kamień, który na tle innych, wyróżnia się nieco baśniowym blaskiem. Ponoć wystarczy tylko chwila, aby się w nim zakochać. Stąd bardzo często mówi się o nim jako o „pożeraczu” ludzkich serc i… ludzkich dusz.

Co ciekawe, topaz może być zarówno przezroczysty i tym samym imitować brylant, jak również niebieski, żółty, pomarańczowy, czerwony – w zależności od tego, czy posiada domieszkę żelaza, tytanu, chromu czy wanadu. Najbardziej popularne są kryształy w odcieniu błękitnym. Niebieski kamień w pierścionku, kolczykach czy naszyjniku idealnie podkreśli kobiecą delikatność.

Jakie znaczenie ma topaz? Kamień przede wszystkim jest symbolem mocy i siły. Dzięki temu pomaga pokonać wszelkie trudności i przeszkody. Doskonale sprawdza się w roli amuletu pomagającego rozwiązać trudne sprawy i nawet bardzo skomplikowane problemy.

Topaz ma również znaczenie duchowe. Nazywa się go świętym kamieniem, który pomaga w rozwoju duchowym, a także ożywia umysł, działa korzystnie na koncentrację i ułatwia skupienie uwagi. Ponoć przynosi także ulgę w migrenach i bólach głowy.

Tanzanit – elegancja ukryta w głębi

Tanzanit to kamień szlachetny pochodzący z Tanzanii. Tam właśnie został odkryty. Stąd też wzięła się jego nazwa. Jest rzadszy niż diament.

Znaczenie tanzanitu można odczytywać na dwa sposoby – jako symbol miłości i udanego życia, a także mądrości i wiedzy. Zdecydowanie jest to kamień o wyjątkowo dużej intensywności energetycznej. Pozwala łączyć energię serca i umysłu. Pobudza energię mentalną i pomaga znaleźć prawdziwe powołanie. Gromadzi radość, a jednocześnie oczyszcza z wszelkich zmartwień.

Tanzanit symbolizuje dostojność i elegancję. Nie bez powodu był i nadal jest jednym z najchętniej wybieranych kamieni przez gwiazdy Hollywood. Dużą fanką tego kamienia była Elizabeth Taylor.

Cytryn symbolizuje optymizm i radość

Cytryn, jak sama nazwa na to wskazuje, jest kamieniem o żółtym zabarwieniu. Przez to, że jego kolor jest związany ze słońcem, symbolizuje radość, szczęście i optymizm. Daje ciepło i światło.

W ezoteryce jest określany jako kamień sukcesu. Pomaga w osiągnięciu śmiałych celów i łagodzi trudności. A to nie wszystko!

Bransoletka z cytrynami Basic
Bransoletka z cytrynami Basic

Żółty kamień wzmacnia poczucie własnej wartości, pewność siebie i samoakceptację. Z tego też względu biżuterię z cytrynem warto podarować osobie, która wątpi we własne siły i możliwości, zmaga się z niską samooceną lub negatywnymi myślami.

Cytryn to również kamień, który wspomaga koncentrację i przyspiesza naukę. Poleca się go uczniom i studentom.

Granat to namiętność i pożądanie

Granat to kamień, który najczęściej można spotkać w krwistym, płonącym kolorze. Na człowieka działa pobudzająco. Przede wszystkim pobudza erotyczną wyobraźnię.

Ponadto stymuluje twórczość, dodaje pewności siebie, rozwija intuicję. Pomaga w pokonaniu obaw związanych z podjęciem ryzyka. Chroni od zła. Na pewno jest to doskonały kamień dla osób, które szukają spokoju ducha i chcą odzyskać równowagę.

 Naszyjnik z kwarcami i granatami Basic
Naszyjnik z kwarcami i granatami Basic

Podobnie jak rubin, jest symbolem miłości, pożądania i namiętności.

Ciekawostką jest, że w Grecji i Egipcie był noszony głównie przez żołnierzy wyruszających do walki i traktowany jako talizman ochronny.

Oliwin – kamień słońca

Oliwin, znany również jako perydot i chryzolit, jest niezwykle rzadkim, a jednocześnie bardzo cenionym kamieniem szlachetnym. Nazywany jest kamieniem nadziei, a także klejnotem słońca i szmaragdem wieczoru.

Kojarzony jest głównie z właściwościami leczniczymi. Działa korzystnie na kłopoty trawienne. Pomaga oczyścić organizm z toksyn. Wzbudza uczucie szczęścia, optymizmu, spokoju. Wzmaga poczucie bezpieczeństwa, niezależnie od tego, co dzieje się dookoła nas. Ponoć może zapewnić udany związek poprzez równoważenie emocji i umysłu.

Bransoletka z oliwinami i skrzydełkiem Serene
Bransoletka z oliwinami i skrzydełkiem Serene

Kamień ten od dawna jest uważany za pomocnika w utrzymaniu i naprawie przyjaźni. Oficjalnie jest uznany za kamień urodzonych w sierpniu.

Kamienie oliwinu zwykle mają zielono-żółte zabarwienie, ale można również spotkać okazy w kolorze brązu, a nawet czerni. Najbardziej cenne są minerały ciemnozielone, znajdowane w Birmie i Pakistanie.

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi jest bardzo popularna

Pierścionek z chryzolitem czy kolczyki z szafirem lub topazem należą do bardzo popularnych i pożądanych ozdób. I to nie tylko dlatego, że kamienie szlachetne podkreślają naszą urodę lub strój. Dla wielu osób biżuteria z kamieniami naturalnymi jest prywatnym talizmanem i amuletem.

Dowiedz się jak dbać o biżuterię – praktyczne wskazówki i porady

Symbolika kamieni szlachetnych to jedno, ich właściwości to drugie. Te jakże cenne minerały mogą dodawać siły i odwagi, pomagać przełamywać trudności, chronić przed niepowodzeniami, przynosić miłość i szczęście.

Wybierając biżuterię z kamieniami szlachetnymi – dla siebie lub bliskiej osoby – warto wcześniej poznać ich znaczenie. I tak na przykład jeśli zależy Ci na okazaniu komuś uczuć, wybierz biżuterię symbolizującą miłość i namiętność, na przykład z diamentem lub granatem. Jeśli chcesz podarować komuś ochronny talizman, postaw na drobiazg ze szmaragdem.

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi zawsze będzie symbolem ponadczasowej elegancji, klasy i szyku. Niezależnie od zmieniających się trendów, będzie pozostawać na samym szczycie. To pewnik, który nigdy nie wyjdzie z mody.

  • Udostępnij